ELPOŠANAS NODROŠINĀJUMS

JITN katram bērniņam ir pievienots monitors – aparāts, kas reģistrē bērna elpošanu, sirdsdarbību, asinsspiedienu un ķermeņa temperatūru. Ja kāds no šiem parametriem izmainās (piemēram, bērniņš aiztur elpu), monitorā atskan trauksmes signāls.

Priekšlaikus dzimušie bērniņi bieži „aizmirst” ieelpot, kā arī elpo neritmiski, līdz ar to nereti ir nepieciešams elpošanas atbalsts. Bieži tiek izmantots CPAP [sī-pap] – aparāts, kas neļauj vēl neattīstītajiem plaušu audiem saplakt un uztur pastāvīgu pozitīvu spiedienu plaušās, līdz ar to noturot plaušas atvērtā stāvoklī. Šo aparātu izmanto tiem bērniņiem, kuri jau spēj elpot paši. Uz deguntiņa tiek uzlikta atbilstoša izmēra maska vai tajā tiek ievietotas kanulas, kuras ar vadiem ir savienotas ar aparātu.

Ja elpošanas traucējumi ir nopietnāki, tiek veikta mākslīgā plaušu ventilācija (MPV) – pa caurulīti aparāts degunā vai mutē cikliski iepūš gaisa un skābekļa maisījumu bērna plaušās – vai arī gaisa un skābekļa maisījums nonāk bērniņa plaušās ar sīku vibrāciju palīdzību, ko nodrošina augstfrekvences ventilators.