Dzemdes dobumā augli ar nepieciešamajām uzturvielām caur placentu un nabassaiti nodrošina māmiņa. Pēc dzemdībām mazulis sāk zīst krūti, taču priekšlaikus dzimušajiem reizēm tas ir neiespējami. Līdz brīdim, kamēr bērniņš ir gatavs zīst, norīt un ēst pats, jāpielieto citas metodes, lai priekšlaikus dzimušais uzņemtu uzturu.
- Peristaltika – normālās zarnu kontrakcijas (ritmiskas saraušanās kustības), kas dzen barību uz priekšu caur gremošanas traktu – kārtīgi darboties sāk tikai ap 29. nedēļu.
- Enzīmi, kas piedalās piena sagremošanā, vēl var nebūt saražoti pietiekamā daudzumā.
- Zīšanas un rīšanas kustības parasti neizveidojas līdz pat 34. nedēļai.
INTRAVENOZĀ BAROŠANA
INTRAVENOZI - (caur venozo sistēmu) ar barības caurulīti tieši caur muti. Viņi var saņemt 3 dažādu veidu barību: pilnībā parenterālu (apejot gremošanas traktu) barošanu, krūts pienu un īpašu, priekšlaicīgi dzimušiem bērniem paredzētu zīdaiņu formulu (maisījumu). Ar to, kādā veidā un ar ko mazulis tiks barots, ir atkarīgs no viņa gestācijas vecuma un tā, vai kādā no viņa kuņģa – zarnu trakta daļām nepastāv kādas problēmas vai komplikācijas.
Caur šo sistēmu mazulītim sākotnēji dažas dienas dod glikozes šķīdumu ar svarīgākajiem elektrolītiem, pēc tam pāriet uz TPN (total parenteral nutrition) šķīdumu, kas ar tā sastāvā esošajām olbaltumvielām, vitamīniem, minerālvielām, cukuriem, taukiem un ūdeni var apgādāt bērniņu dienām vai pat nedēļām ilgi, ņemot vērā viņa attīstību un vajadzību uzņemt uzturu kādā citā alternatīvā veidā.
ZONDES BAROŠANA
ZONDES BAROŠANA – kad priekšlaicīgi dzimušā stāvoklis ir pietiekami stabils, lai saņemtu barošanu caur zarnu traktu, var sākt izmantot nazogastrālo zondi. Caur deguntiņu vai mutīti tiek ievadīta smalka caurulīte, kura beidzas bērna vēderā. Tad caur to lēnām ievada nelielu daudzumu mātes iepriekš sagatavoto krūts pienu vai arī atšķaidītu speciālo sausā piena maisījumu. Ja bērns šādu barošanu panes labi, deva tiek pakāpeniski palielināta.
KRŪTS BAROŠANA / BAROŠANA AR PUDELĪTI - kad mazulim būs pienācīgi attīstījusies zīšanas un rīšanas kustību koordinācija, medicīnas personāls iepazīstinās vecākus ar krūts barošanu. Parasti māmiņas tiek jau no sākuma iedrošinātas atslaukt pienu ar sūknīti, lai piena plūsma uzsāktos un nepazustu. Krūts pienu mazulim var dot, līdzko viņš ir gatavs ēdināšanai ar zondi, krūts barošanai vai barošanai ar pudelīti. Daudziem vecākiem ir liela vēlēšanās piedalīties barošanas procesā pašiem, un tas ir lieliski, jo palīdz veidot saikni ar bērnu un stiprina viņu kā vecāku lomu.
! Zīdiet bērniņu ar krūti iespējami ilgāk – mātes pienam ir ļoti liela nozīme bērna nervu sistēmas un smadzeņu augšanā un attīstībā, kā arī imunitātes nostiprināšanā!Zīdīšanas laikā bērns pats sasilst un papildus uzņem siltumu no māmiņas.
Parasti izrakstoties no jaundzimušo nodaļas bērns tiek zīdīts, barots no pudeles vai abas šīs metodes kombinētas. Ļoti reti arī mājās ir jāturpina mazuli barot caur zondi. Ja māmiņai trūkst pieniņa, tad jau pirms izrakstīšanas mājās, bērnam tiks piemeklēts optimālākais piena maisījums. Atsevišķos gadījumos pēc izrakstīšanās ir jāturpina speciāli ārstnieciskie maisījumi.
Zīdīšana, kas veiksmīgi ir uzsākta jaundzimušo nodaļā, reizēm var atkal sagādāt grūtības mājās (citos apstākļos)- citas mēbeles, pozas maiņa u.t.t. Vajadzības gadījumā ir iespēja konsultēties ar zīdīšanas konsultantu.
BIEŽĀKĀS ZĪDĪŠANAS PROBLĒMAS
Sāpīga zīšana – ļoti iespējams, ka mazulis nepareizi ir satvēris krūts galu un pozas maiņa, kā arī atkārtota pārliecināšanās vai krūts gals ir satverts ar visu areolu, varētu palīdzēt. Ja krūtī ir sāpīgs sacietējums un paaugstināta temperatūra – visbiežāk tas ir piena sastrēgums.
Labi palīdzēs biežāka zīdīšana dažādās pozās, piena atslaukšana ar piena pumpi vai rokām, aukstums pie sāpīgās vietas. Var izmantot arī tautā populāro kāpostu lapu kompresi. Ja ir ir sāpīgs sacietējums un apsārtums (hiperēmija), kā arī augsta temperatūra, iespējams, jums ir mastīts. Arī šajā gadījumā ir jācenšas bērniņu zīdīt (bērnam tas nekaitēs). Ja zīdīšana ar šo krūti ir pārāk sāpīga, ir jāturpina zīdīt no veselās krūts, bet no slimās krūts pieniņu ir saudzīgi jāatslauc ar rokām. Nepieciešama ģimenes ārsta konsultācija, lai vajadzības gadījumā izrakstītu antibakteriālu terapiju. Parasti tiek izvēlēti antibiotiķi, kas netraucē zīdīšanai.
PIENA ATSLAUKŠANA MĀJAS APSTĀKĻOS
- Ja nepieciešamība atstāt noslauktu pieniņu pudelē, lai arī kāds cits varētu mazuli pabarot, ja jūs esat izgājusi
- ja bērniņš labprāt zīž, bet tomēr visu devu nevar izzīst un ir jādod papildus no pudeles,
- bērniņš labprāt ēd pieniņu no pudeles, bet negrib ņemt krūti – šīs ir situācijas, kad piens ir jāslauc. Pienu var slaukt ar rokām, rokas piena pumpi vai elektrisko piena pumpi.
JA GATAVOJAT PIENA MAISĪJUMU
- Nomazgājiet rokas – pirms un pēc maisījuma sagatavošanas;
- Rūpīgi nomazgājiet un apstrādājiet pudeli un pupiņu;
- Piena maisījuma pulvera atšķaidīšanai izmantojiet uz iepakojuma norādīto ūdens temperatūru (parasti 70° , ne mazāk, jo tas ir svarīgi, lai tiktu nonāvētas baktērijas, kas var būt sausajā pulverī);
- Vēlams, gatavojiet vienai barošanas reizei nepieciešamo maisījuma daudzumu. Uzglabāšana (arī ledusskapī), veicina baktēriju vairošanos.